4 Fazy Po Rozstaniu u Faceta – Co Go Najbardziej Zaboli?

Autor:
av mini

Marcin Traszczyński

Ostatnia aktualizacja: 17 lip 2024

Rozstanie to bolesne doświadczenie… Jednym towarzyszy wtedy smutek, innym złość, a jeszcze innym szczęście (jeśli był to naprawdę słaby związek).

A jak to wygląda u facetów? Przez jakie fazy przechodzą i co wtedy czują? Jako facet, który przeżył całkiem burzliwe rozstanie, rzucanie talerzami i wiele kłótni, mam informacje z pierwszej ręki.

Fazy po rozstaniu u faceta

Zostań ze mną, a dowiesz się, jak wyglądają fazy po rozstaniu u faceta! Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak zrozumieć swoje zachowanie lub bliskiej osoby.

Co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu? Jaki jest jego stosunek do drugiej osoby?

Niezależnie od płci, rozstanie może zaboleć tak samo mocno. Kobiety, jak wszyscy dobrze wiemy, są bardziej emocjonalne i otwarte, więc często łatwo da się zauważyć, że są skrzywdzone. Mężczyźni za to dobrze się z tym kryją, dlatego to, co czują i co ich boli pozostaje zagadką. Ale możliwą do rozwiązania! Co najbardziej zaboli faceta? Odpowiedź jest prosta i oczywista (bo nie jesteśmy aż tak różni).

Utrata bliskości

Pierwszą rzeczą jest utrata bliskości i zaufania. Tak jak inni ludzie, faceci też odczuwają brak bliskich osób. Mimo, że nie dajemy tego po sobie poznać, potrzebujemy bliskości fizycznej i psychicznej, żeby dobrze żyć. Jeśli jest to nam zabrane, tracimy chęć do życia. Na tym przykładzie widać, że mężczyzna naprawdę kocha kobietę.

Każdy mężczyzna ceni sobie również zaufanie, dlatego myśl, że może ono nagle zniknąć w chwili rozstania, załamuje ich.

Utrata planów na przyszłość

Mężczyźni są z natury bardzo przyziemni i lubią planować. Większość z nas działa jak w zegarku, a rozstanie jest czymś, co niszczy ten „zegarek”.

Utrata planów na przyszłość to kolejna rzecz, która jest ciosem prosto w serce. Przecież to oni planują oświadczyny, wychodzą z inicjatywami itp. itd… Przywiązanie do planów z drugą połówką może być z ich strony naprawdę silne.

Samotność

Facet jest samotny po rozstaniu

Chciałbyś być samotny? Ja też nie. Tak samo myślą wszyscy mężczyźni. Utrata bliskiej osoby to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń podczas rozstania. Wyobraź sobie, że spędzasz z kimś każdą wolną chwilę, a nagle z dnia na dzień to się kończy. Straszna wizja, co?

Z moich obserwacji wynika, że to faceci częściej wspominali byłą partnerkę po rozstaniu, niż partnerka ich. Wychodzi na to, że chłopaki też czasem płaczą 😀

Aby choć trochę załagodzić ból po rozstaniu, polecam Ci szczerą rozmowę z kimś bliskim. Jeśli przyjaciel nie podoła zadaniu, odezwij się do kogoś takiego jak terapeuta. On robi to zawodowo, więc nie powinieneś mieć wątpliwości.

Etapy rozstania u mężczyzn – co czują od zakończenia związku?

A teraz to, po co tu jesteś, czyli jak mężczyźni radzą sobie z rozstaniem i przez jakie fazy muszą przejść. Wiadomo, u każdego może to wyglądać nieco inaczej, ale ten schemat mniej więcej powtarza się u wszystkich. Niestety, żeby wyjść na prostą, trzeba przejść przez wszystkie te etapy.

Pierwszy etap – wypieranie faktów

Pierwszym etapem jest wypieranie faktów. Facet próbuje wtedy zaprzeczyć temu, co się wydarzyło, tłumiąc emocje, jakie się z tym wiążą. Wypiera, że nastąpiło rozstanie i nie dopuszcza do siebie myśli, że jest samotny.

Mimo, że to ulubiona praktyka mężczyzn, nie prowadzi do niczego dobrego. Może to zakłócić zdrowy proces „gojenia się” ran po zakończeniu związku. Dlatego ważna jest akceptacja faktu rozstania i dopuszczenie do siebie trudnych emocji.

Wypieranie faktów to naturalna reakcja, która ma chronić przed bólem. W pewnym sensie jest to dobry sposób na przejście przez ten trudny okres, ale może też stanowić przeszkodę w dalszym przepracowaniu rozstania.

Drugi etap – gniew, złość i ból

Drugi etap rozstania - gniew

Przejdę teraz do drugiego etapu po rozstaniu u faceta, tego bardziej burzliwego, czyli etap gniewu i złości. Dociera do niego wtedy, co tak naprawdę się stało.

Gniew i złość to tylko dwa z wielu skrajnych uczuć, jakie mu towarzyszą w tej fazie. Jest załamany, zraniony, smutny i wszystko inne, co złe. Brzmi to nieciekawie, ale tak wygląda rzeczywistość.

Gniew i złość są naturalnymi emocjami. Pojawiają się w wyniku złamanego serca, złamanej obietnicy lub zdrady. Facet czuje się wtedy zraniony, przez co nie może opanować swoich emocji. Towarzyszy mu także ogromny stres (o tym, jak uniknąć stresu, szczególnie przed pierwszą randką, przeczytasz w tym artykule).

Jego myśli są pełne uczucia smutku i żalu. Trudno mu poradzić sobie z bólem, co prowadzić może do depresji. Często wybiera samotność, mimo, że to nie jest najlepsze rozwiązanie sytuacji.

Te emocje są naprawdę trudne i wykańczające, ale konieczne do wyjścia na prostą i poradzenie sobie z rozstaniem.

Trzeci etap – akceptacja, pozbycie się uczucia smutku

Po wielu negatywnych emocjach, nadchodzi w końcu akceptacja. Facet porzuca wtedy wszelkie wątpliwości, żal do drugiej osoby i stara się żyć z tym, co się stało.

To bardzo ważny etap, ponieważ umożliwia mu zamknięcie starego rozdziału i otworzenie tego nowego – nawet jeśli jest to bycie singlem (są gorsze rzeczy na świecie, uwierz mi). Nie ma nic złego w przyznaniu się sobie, że rozstanie boli. Musi wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia i zacząć akceptować swoją bolesną sytuację.

Akceptacja oznacza, że facet zaczyna dostrzegać, czego potrzebuje i czego chce, a także jakie są jego możliwości. Mężczyzna powinien wiedzieć, że to nie jego wina i że może żyć dalej. Akceptacja jest kluczem do przejścia do następnego etapu i wielkiej zmiany.

Kolejnym ważnym elementem akceptacji jest wyciąganie wniosków. To jest czas, w którym powinien przeanalizować swoje uczucia, przemyśleć, co było dobre w związku, a także co poszło nie tak.

Czwarty etap – nowe życie

Czwarty etap rozstania - nowe życie

Wszystkie etapy rozstania są konieczne, aby osiągnąć ostatnią fazę – życie na nowo. Oznacza to całkowite pogodzenie się z sytuacją, a może nawet nowy związek (tutaj możesz przeczytać o idealnym miejscu na pierwszą randkę).

Jest to czas, w którym facet może odkryć samego siebie oraz zacząć ponownie kształtować swoje życie zgodnie z własnymi pragnieniami i zainteresowaniami. Odnajdzie wtedy wolność i zaakceptuje sam siebie.

Odkrywaj nowe pasje i hobby. Zacznij lepić garnki, skocz ze spadochronu, może jakaś aktywność fizyczna? Próbuj i rozwijaj się, bo to najważniejsze w życiu każdego człowieka. Poznawanie nowych ludzi również nigdy nie było łatwiejsze!

To doskonały czas, aby zacząć wykorzystywać swoje zdolności i talenty, które wcześniej pozostawały niewykorzystane. Odkryj w swoim życiu coś, o czym nigdy nie wiedziałeś!

Nowe życie po rozstaniu jest zarówno ekscytujące, jak i trudne. Najważniejsza jest pomoc ze strony bliskich, abyś mógł odnaleźć się w tym nowym świecie. Jednak jeśli będziesz wytrwały, osiągniesz swoje cele i odkryjesz swój potencjał.

Najczęściej zadawane pytania – fazy po rozstaniu u faceta

Kiedy mężczyzna zaczyna tęsknić po rozstaniu?

Mężczyźni zaczynają tęsknić zazwyczaj po kilku dniach od rozstania, a czasem nawet godzinach (występuje to z reguły w fazie drugiej). Tęsknota może być silna lub słaba, w zależności od relacji i okoliczności.

Warto jednak wiedzieć, że to zupełnie normalne. To naturalny sposób na radzenie sobie z trudnymi uczuciami, jakie towarzyszą rozstaniu.

Aby poskromić tęsknotę, zastanów się nad tym, co czujesz i nie duś w sobie wszystkich emocji. Następnie skup się na teraźniejszości i budowaniu nowej przyszłości. Przyjmując tę postawę, możesz zmniejszyć tęsknotę po partnerze.

Jak długo mężczyzna cierpi po rozstaniu?

Jak długo mężczyzna cierpi po rozstaniu?

Cierpienie po rozstaniu może trwać od kilku dni do wiele miesięcy lub nawet lat. To zależy od wielu czynników, takich jak przyczyny rozstania, okres trwania związku i osobista reakcja na rozstanie. Mężczyźni reagują inaczej, ale zazwyczaj intensywnie przeżywają rozstanie.

Pomocne może się w takiej sytuacji okazać wsparcie innych ludzi. Rozmowa z przyjacielem pomoże w wyrażeniu emocji i dostarczy potrzebnego wsparcia. Jeśli to nic nie da, warto wybrać się do terapeuty. To żaden wstyd, serio! On wie najlepiej, jak pomóc osobie w kryzysie.

Kiedy jest najgorszy czas po rozstaniu?

W największego doła wpadamy wtedy, gdy jesteśmy przytłoczeni bólem i nadmiernie przejmujemy się sytuacją. Jak zdążyłeś zauważyć, to faza druga jest najgorsza. Facet odczuwa wtedy lęk, smutek i pustkę. Może się to wydawać trudne do przezwyciężenia, ale nie niemożliwe.

Najważniejsze jest, by skupić się na pozytywnych aspektach tej sytuacji. Zamiast myśleć o tym, co straciłeś, postaraj się znaleźć nowe możliwości i szanse. Wyznacz sobie nowe cele i postaraj się ich dokonać. To dobry sposób, by zająć swój umysł innymi rzeczami.

Poza tym, znajdź czas na odpoczynek i relaks. Poświęć czas na swoje hobby, spotkaj się z przyjaciółmi, wybierz się do kina lub wyjdź na spacer. Dzięki temu poczujesz się lepiej i zaczniesz widzieć swoje życie w innych barwach.

Podsumowanie

Rozstanie to nie koniec świata. To szansa na lepsze jutro, na nowy początek. Więcej niż tylko czas, który spędzasz sam. Zamiast zamartwiać się tym wszystkim, potraktuj rozstanie jako lekcje. Wyjdź z tej sytuacji z twarzą i silniejszy.

Receptą na zapomnienie o przeszłości jest poznanie siebie, zbudowanie więzi z bliskimi i przeżywanie niezapomnianych przygód. Wiem, że to trudne, ale na koniec będziesz sobie dziękował. Powodzenia!

Źródła i dalsza lektura:

  • https://www.ceeol.com/search/chapter-detail?id=899697
  • https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=933241
  • https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/87348
  • https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/download/33622/24665

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

 

Najnowsze wpisy na stronie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój Ranking Najlepszych Portali 2024