Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny, zwłaszcza, gdy chce się zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jeżeli borykasz się z wykwitami skórnymi związanymi z łojotokowym zapaleniem skóry, to mam dla Ciebie garść porad, które pozwolą Ci wydłużyć stany remisji tej nawracającej dolegliwości.
Łojotokowe zapalenie skóry – jak dbać o włosy i skórę głowy na co dzień?
W przypadku występowania schorzenia jakim jest łojotokowe zapalenie skóry głowy należy dbać o codzienną pielęgnację. Nie jest przesadą mycie głowy codziennie, jeśli skóra głowy i włosy mocno się przetłuszczają.
Istotne znaczenie ma sięgnięcie po szampony, które regulują produkcję sebum, ale i zapewniają optymalne nawilżenie. Warto wybrać produkt, który w swoim składzie ma chociażby niacynamid. Pochodna witaminy B3 reguluje produkcję sebum, wpływa na normalizację gruczołów łojowych. Istotne znaczenie może mieć też cynk czy też kwas salicylowy. Szampon przeciwłojotokowy powinien mieć niekomedogenny skład, co oznacza, że składniki nie mogą uczulać, powodować przesuszenia skóry. Jak wiadomo, wtedy następuje swoiste błędne koło, bo organizm zaczyna produkować jeszcze więcej sebum.
Także odżywki czy maski muszą zawierać składniki wzmacniające włosy i dobrze oczyszczające i nawilżające skórę głowy, odbudowujące zdrową barierę hydrolipidową. Jeżeli objawy są bardzo nasilone, dermatolog może zalecić miejscowe stosowanie kortykosteroidów, choćby w postaci maści.
Jak dieta może negatywnie wpływać na objawy łojotokowego zapalenia skóry?
W przypadku chorób typu dermatozy o złożonym podłożu, zarówno genetycznym, środowiskowym, jak i autoimmunologicznym istotne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej diety. Sposób odżywiania może mieć wpływ na zniwelowanie lub nasilenie się objawów.
Jeżeli obserwujesz u siebie wykwity skórne i swędzące strupki w obrębie skóry głowy, tułowia, za uszami czy w okolicach nosa, to w pierwszej kolejności musisz przeanalizować swoją dietę i wyeliminować z niej drażniące czynniki. Należą do nich oczywiście wszelkie używki. Należy stronić zarówno od palenia, jak i picia alkoholu. Nie służą też słodkie przekąski, mocna kawa czy herbata.
Wysokoprzetworzone, słodkie i słone potrawy, a także te zawierające dużą ilość tłuszczów zwierzęcych należy zamienić na dania duszone czy gotowane na parze, zawierające większą ilość warzyw. Warto sięgnąć po produkty zawierające kwasy Omega-3, które działają przeciwzapalnie. Włączenie do diety tłustych ryb morskich będzie dobrym rozwiązaniem. Sięgaj po sezonowe, świeże, dobrze umyte owoce, a także różnokolorowe warzywa.
Przy ŁZS należy unikać ostrych potraw i trzeba dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Przestrzegając diety, a także odpowiedniej pięłęgnacji możesz znacząco przedłużyć okresy remisji choroby.
Łojotokowe zapalenie skóry a kosmetyki – co pomaga, a co szkodzi?
Warto jeszcze poruszyć kwestię kosmetyków, które pomagają i tych, które szkodzą przy ŁZS. Zacznijmy od tych, po które lepiej nie sięgać. Mowa oczywiście o produktach zawierających substancje drażniące i przesuszające skórę.
W składzie nie powinno być alkoholu, SLS, SLES czy olejów mineralnych. Nie należy stosować lakierów, żelów i innych środków do stylizacji włosów o działaniu przesuszającym. Warto sięgać po peelingi do skóry głowy raz w tygodniu. Mogą to być peelingi enzymatyczne o łagodniejszym działaniu dla wrażliwej skóry.
Ponadto należy zadbać o odpowiedni zestaw szamponu i odżywki czy też szamponu i maski z niacynamidem. Na zmiany skórne przy ŁZS warto stosować też żel z aloesu, który ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne.
Artykuł partnera
0 komentarzy